تبلیغات
غریبانه - بركناری تیم طراح تحریم‌ها علیه ایران دو روز پس از مذاكرات استانبول
غریبانه

بیایید تا نگذاریم تاریخ دوباره غریبی علی (ع) را تکرار کند.

بركناری تیم طراح تحریم‌ها علیه ایران دو روز پس از مذاكرات استانبول

دوشنبه 4 بهمن 1389

نوع مطلب :سیاسی، 

استوارت لوی معاون وزیر امور خزانه‌داری امریكا و دیوید كوهن دستیار او از این وزارت‌خانه خواهند رفت. این خبر در شرایطی در امریكا اعلام شده كه به‌دنبال اعلام صریح لوازم ادامه گفت‌وگوها از سوی نمایندگان ایران در مذاكرات استانبول، توهم طرف غربی در مورد مؤثر بودن تحریم‌ها علیه كشورمان و در نتیجه موافقت ایران با ادامه مذاكرات تحت هر شرایطی مخدوش شده است.

به گزارش رجانیوز، توهم تأثیر قابل توجه تحریم‌ها علیه ایران بر مبنای اظهارنظرهای برخی افراد در داخل برای طرف غربی شكل گرفته بود، به‌طوری كه در جریان مذاكرات نیز طرف‌های مقابل، اظهارات شهریورماه آقای هاشمی رفسنجانی و سخنرانی اخیر حسن روحانی را به مقام‌های ایرانی یادآوری كرده‌اند.

با این حال، دو روز پس از اذعان غرب به شكست خود در مذاكرات استانبول و شكستن توهم مؤثر بودن تحریم‌ها علیه ایران،  خبر تغییر لوی و كوهن كه دو طراح اصلی تحریم‌های ضد ایرانی بوده و به تعداد زیادی از كشورها نیز برای متقاعد كردن آن‌ها به متعهد بودن در همراهی با تحریم‌ها سفر كرده بودند،  اعلام شد.

منابع امریكایی، استوارت لوی را مرد شماره یک دولت اوباما در جنگ اقتصادی با ایران خوانده‌اند و در عین حال، از بركناری او با عنوان استعفا یاد می‌كنند. این منابع می‌افزایند رفتن لوی، باراک اوباما را از داشتن معمار اصلی برنامه تحریم های اقتصادی واشنگتن علیه تهران را كه نقطه پرگار آن‌ها دفتر لوی بود، محروم می سازد.

مقامات ارشد دولت اوباما، از کناره گیری لوی پس از نزدیک به یک دهه فعالیت خبر داده اند، با این حال، تاکید كرده‌اند که این به معنای تغییر در سیاست آمریکا یا سست شدن واشنگتن در برنامه های تحریم اقتصادی در مورد ایران و كره شمالی نیست.

آنها گفتند کاخ سفید در نظر دارد دیوید کوهن، قائم مقام لوی در وزارت خزانه داری و معتمد قدیمی را او نیز از مقام خود بركنار و به‌عنوان معاون اطلاعات اقتصادی و تروریسم انتخاب کند. لوی جمهوری خواه، یکی از معدود مقام‌های ارشد تیم امنیت ملی جورج بوش بود که در دولت اوباما هم باقی مانده بود.

لوی 47 ساله که در هاروارد تحصیل کرده است، گفت تا تصمیم برای شغل بعدی مدتی را بیکار خواهد بود. وی افزود نامه استعفایش روز دوشنبه به کاخ سفید خواهد رسید و تا یک ماه دیگر در وزارت باقی خواهد ماند.

در عین حال، دیوید کوهن كه هفته گذشته نیز با رادیو فردا علیه ایران مصاحبه كرده بود، یک دموکرات 48 ساله است که در یک دفتر حقوقی در واشنگتن با لوی شریک بود. وی پس از یک دوره کوتاه در وزارت خزانه داری دولت کلینتون به وکالت پرداخت و در سال 2009 دوباره به آن وزارتخانه بازگشت.

كوهن به سراسر آسیا، خاورمیانه و اروپا سفر کرده بود تا دولت های خارجی و بخش تجاری را مجاب كند تا ارتباطات مالی خود با موسسات ایرانی را قطع کنند. كوهن، از سال 2004 بخش اطلاعات اقتصادی و تروریسم را در وزارت خزانه داری را به یک بخش عمده در دستگاه امنیت ملی آمریکا تبدیل كرد که بیش از 700 نفر در آن فعالیت دارند. این فعالیت ها شامل ردیابی معاملات غیرمجاز از نظر دولت امریكا و تایید مجوزها برای صادرات تکنولوژی های حساس است.

سال گذشته کره شمالی با نمایش هزاران سانتریفوژ جدید برای ساخت سوخت هسته ای به یک داشنمند آمریکایی، واشنگتن را شگفت زده کرد. مشخص شد که پیونگ یانگ توانسته برای دستیابی به مواد خام و سیستم های کامپیوتری که لازمه ساخت سانتریفوژ است، تحریم های گسترده بین المللی را دور بزند.

در هیمن حال، ایران نیز راه‌های متنوعی برای دور زدن تحریم‌ها پیدا كرده و بر این اساس، به‌نظر می‌رسد پس از پیروزی ایران در غلبه دادن منطق خود در مذاكرات استانبول و ناكامی غرب در اعمال خواست غیرقانونی خود كه سوزان رایس نماینده امریكا در سازمان ملل آن را لو داد و اعلام كرد هدف از مذاكرات تعلیق غنی سازی در ایران است، دولت ایالات متحده دست به تغییر در تركیب طراحان تحریم‌های ضد ایرانی زده است.
فهرست وبلاگ

پیوندهای روزانه

طبقه بندی

آرشیو

نویسندگان

پیوندها

صفحات جانبی

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

ساخت کد موزیک آنلاین

جستجو

آخرین پستها

free counters
کد صلوات شمار برای وبلاگ

اَبر برچسبها

'>