تبلیغات
غریبانه - من می‏گویم هم وحدت؛ هم خلوص/ افراد ضعیف‌الایمان را از دائره خارج نكنید
غریبانه

بیایید تا نگذاریم تاریخ دوباره غریبی علی (ع) را تکرار کند.

من می‏گویم هم وحدت؛ هم خلوص/ افراد ضعیف‌الایمان را از دائره خارج نكنید

سه شنبه 5 بهمن 1389

نوع مطلب :سیاسی، 

بازخوانی هشدارهای مکرر رهبر انقلاب درباره وضعیت اخلاق سیاسی/من می‏گویم هم وحدت؛ هم خلوص/ افراد ضعیف‌الایمان را از دائره خارج نكنید
 تصویر اصلی را ببینید

این میزان تأکید بر روی یک مسئله آن هم در یک دوره زمانی محدود از سوی رهبر انقلاب کم‏نظیر به نظر می‎رسد؛ و البته این میزان بی‏توجهی به فرمایشات ایشان نیز! مقام معظم رهبری بارها و بارها لب به سخن گشودند، گاه با لحنی ارشادی، گاه با لحنی هشدارآمیز و گاه با بیانی گلایه‏گونه باب این بحث را پیش کشیدند؛ اما گویا حتی عده‌ای که خود را داعیه‏داران ولایتمداری نیز دارند، ترجیح دادند از كنار این بیانات به‌سادگی عبور كنند.

به گزارش رجانیوز، اکنون رهاورد این بی‏توجهی، حاکم شدن گفتمانی صد‏در‏صد سلبی در فضای سیاسی کشور است که بر مبنای آن همه جریان‏های سیاسی از سوی رقیب به عناوینی نظیر ضد ولایت فقیه، منحرف، فاسد، ظالم، بی‎بصیرت، بانی فتنه دوم و... متهم می‎شوند! هر جریانی در این فضا می‏کوشد تا با نفی رقیب، اثبات خود را نتیجه بگیرد و با مدیریت افکار عمومی، توپِ اتهام را در میدان حریف بیاندازد! در این شرایط همه مسئولین نظام فاسدند و غیر قابل اعتماد!

صاحب‏نظران سیاسی بر این مهم مهر تأیید می‏زنند که در فضای کنونی مسائل اول کشور و موضوعاتی که موجب جدال‏ها و دعواهای سیاسی می‏شود، به شأنی نازل تقلیل یافته و اهداف کلان و آرمانی انقلاب را تحت الشعاع قرار داده است. در واقع كمتر جریان و گروهی به مسائل اصلی انقلاب و اینکه چه موضوعاتی باید به مسئله اصلی کشور تبدیل شود تا اهداف متعالی نظام برآورده شده باشد، فکر نمی‏کند. جریان‌های سیاسی در مقام ارائه راهبرد برای نظام و ایجاد فضای جدیدی در کشور نیستند؛ بلکه تنها به دنبال متهم کردن هم و خرده‎گیری بر نواقص یکدیگرند. در این فضا فاصله‏ای بین سطح خواص و عوام جامعه نیز خواه‏نا‏خواه فراهم می‏آید. چه آنکه مردم از بسیاری جدال‏های سیاسیِ بی‏حاصل گریزانند.

با توجه به اهمیت این مسئله و تأکید مکرر رهبر انقلاب بر روی آن، مرور دقیق‏تر گزاره‏های سخنان ایشان می‎تواند مسیری روشن را فراروی جریان‌های ارزشی کشور برای ادامه راه قرار دهد. مسلما مخاطب بیانات رهبری همه جریان‌های سیاسی، دانشجویان، اقشار مختلف و رسانه‏ها هستند. اکنون این ماییم که باید بنشینیم و با مرور دوباره مواضع خود و مقتدایمان فکری به حال وضعیت موجود و کنش و واکنش‏های مرسوم دنیای سیاست بکنیم. آیا وقت آن نرسیده که یک بار هم که شده انگشت اتهام را به جای رقیب به جانب خود بگیریم و سهم خود را در ایجاد این فضا به نقد بکشیم؟ چهارمین قسمت از این بحث را در ادامه می‎خوانید.

*****

من می‏گویم: هم وحدت؛ هم خلوص

دیدار دانشجویان با رهبر انقلاب در مرداد ماه سال 89 به تبیین یک بحث کلیدی انجامید و آن جدال بین وحدت و خلوص بود. در فضای بعد از فتنه برخی معتقد بودند هر روز که از عمر انقلاب می‏گذرد، غربال انقلاب دانه ریزتر می‏شود و در واقع انقلاب به خلوص بیشتری می‎رسد و اکنون پس از فضای فتنه‏گون باید درصدد حذف ناخالصی‏های دیگر بود و در مورد نقش‏آفرینی آنها هشدار داد. این نگاه به "خلوص" شهرت پیدا کرد. از سوی دیگر، رهبری مدام بر ضرورت "وحدت" تکیه می‏کردند و طبیعی بود که این دو رویکرد پارادوکسیکال به نظر برسند. این دو دعوی که ناظر به دو گزاره "خلوص" و "وحدت" بود، از سوی دانشجویان محضر رهبر انقلاب عرضه شد و ایشان پاسخی قابل توجه و درخور تأمل دادند و در واقع بین خلوص و وحدت جمع کردند.

ایشان فرمودند: «یك سؤال دیگر این است كه بعضى‌ها می‎گویند وحدت، بعضى‌ها می‎گویند خلوص؛ شما چه می‎گوئید؟ من می‎گویم هر دو.» و بعد این مسئله را این گونه توضیح دادند که:«خلوص كه شما مطرح می‎كنید - كه ما بایست از فرصت استفاده كنیم و حالا كه غربال شد، یك عده‌اى را كه ناخالصى دارند، از دائره خارج كنیم - چیزى نیست كه با دعوا و كشمكش و گریبان این و آن را گرفتن و با حركت تند و فشارآلود به وجود بیاید؛ خلوص در یك مجموعه كه اینجورى حاصل نمی‎شود؛ ما به این، مأمور هم نیستیم.»

اینجورى نیست كه شما بیائید افراد ضعیف‌الایمان را از دائره خارج كنید/ دائره‌ خلّصین را توسعه بدهید

رهبر انقلاب برای روشن‎تر شدن مسئله به شرایط صدر اسلام اشاره کردند و فرمودند:«در صدر اسلام، خوب، با پیغمبر اكرم یك عده بودند؛ سلمان بود، اباذر بود، ابىّ‌بن‌كعب بود، عمار بود، كى بود، كى بود؛ اینها درجه‌ى اول و خالص‌ترین‎ها بودند؛ عده‌اى دیگر از اینها یك مقدارى متوسطتر بودند؛ یك عده‌اى بودند كه گاهى اوقات پیغمبر حتّى به اینها تشر هم می‎زد. اگر فرض كنید پیغمبر در همان جامعه‌ى چند هزار نفرى - كه كار خالص‌سازى خیلى آسانتر بود از یك جامعه‌ى هفتاد میلیونى كشور ما – می‎خواست خالص‌سازى كند، چه كار می‎كرد؟ چى برایش می‎ماند؟ آن كه یك گناهى كرده، باید می‎رفت؛ آن كه یك تشرى شنفته، باید می‎رفت؛ آن كه در یك وقتى كه نباید از پیغمبر اجازه‌ مرخصى بگیرد، اجازه‌ مرخصى گرفته، باید می‏رفت؛ آن كه زكاتش را یك خرده دیر داده، باید می‎رفت؛ خوب، كسى نمی‎ماند.»

ایشان ادامه دادند:«امروز هم همین جور است. اینجورى نیست كه شما بیائید افراد ضعاف‌الایمان را از دائره خارج كنید، به بهانه‌ اینكه میخواهیم خالص كنیم؛ نه، شما هرچه می‎توانید، دائره‌ خلّصین را توسعه بدهید؛ كارى كنید كه افراد خالصى كه می‎توانند جامعه‌ شما را خالص كنند، در جامعه بیشتر شوند؛ این خوب است. از خودتان شروع كنید؛ دور و بر خودتان، خانواده‌ خودتان، دوستان خودتان، تشكل خودتان، بیرون از تشكل خودتان. هرچه می‎توانید، در حوزه‌ نفوذ تشكل خود، براى بالا آوردن میزان خلوص‎هاى فردى و جمعى تلاش كنید؛ كه نتیجه‌ آن، خلوص روزافزون جامعه‌ شما خواهد شد. راه خالص كردن این است.»(بیانات در دیدار دانشجویان در یازدهمین روز ماه رمضان 31/5/89)

این پرسش و پاسخ در حالی صورت پذیرفت که در شرایط آن روز از هاشمی، مشایی و طیف قالیباف با عنوان بانیان احتمالی فتنه دوم و کسانی که باید برای خالص‏تر شدن جبهه انقلاب کنار گذاشته شوند، سخن به میان می‏آمد. در این میان طبیعی بود که هر جریان تمام تلاش خود را به کار بندد تا انگشت‏های اشاره را به طرف دیگر برگرداند و این در واقع سرآغازی شد بر موج جدید اتهام‏زنی‏ها و فضاسازی‏ها. مشکل صرفا عجله در شناسایی عوامل فتنه دوم و مواجهه صریح با آنها نبود؛ بلکه یک مشکل "فتنه دوم سازی" بود. مسئله "فتنه دوم" بهانه‎ای شد برای برخی تصفیه حساب‎های سیاسی و برخی قدرت‎طلبی‎ها تا فضای سیاسی جامعه بیش از پیش به سوی تخریب و تخطئه میل کند؛ هر جریان، جریان دیگر را متهم كند و متقابلا نیز مورد اتهام قرار گیرد و جز دعواهای بی‏حاصل نتیجه‏ای حاصل نشود.

می‏خواهند مردم را نسبت به مسئولین بی‏اعتماد كنند

رهبر انقلاب یکی از دلایل عمده اینكه وضعیت نخبگان جامعه این گونه می‏شود و جدال‏های بی‏حاصل و غیر اصولی در فضای سیاسی رایج می‏شود را نشناختن پازل دشمن و متوجه نبودن نسبت به عواقب كنش‏های سیاسی دانستند. ایشان بارها و بارها در موارد مختلف توصیه كردند كه جریانات سیاسی از منظر نظام و مبانی نظام به عرصه سیاسی بنگرند؛ نه از منظر منافع و اهداف خاص سیاسی خود.

رهبر انقلاب شهریور ماه سال جاری در دیدار با اعضای مجلس خبرگان به همین مسئله اشاره كردند و فرمودند:«دشمن الان چه كار دارد می‏كند؟ یكى از مهمترین یا شاید بتوانم بگویم مهمترین كارى كه دشمن می‏كند، دو قلم كار است: یك قلم، جدا كردن مردم از نظام، یك قلم جدا كردن مردم از بیّنات دین و اصول دین و واضحات احكام اسلامى و شریعت اسلامى است. این دو تا قلم كارى است كه اینها دارند انجام می‏دهند. درست هم فهمیده‌اند؛ چون پشتوانه‌ى نظام، مردمند. می‏دانند كه اگر مردم را از نظام جدا كردند، نظام بى‌پشتوانه خواهد شد؛ لذا سعى می‏كنند مردم را از نظام جدا كنند.»

ایشان به نحوه این اجرایی كردن این اهداف اشاره كردند و در این باب فرمودند:«چه جورى؟ بى‌اعتماد كنند. یك كارِ واضح؛ بى‌اعتماد كنند: مردم را به مسئولین بى‌اعتماد كنند. مسئولین هرچه كار بكنند، هرچه تلاش بكنند، هرچه تحرك نشان بدهند، هرچه كارهاى خوب بكنند، یك تفسیر بدى در رادیوهاى بیگانه و در تبلیغات بیگانه وجود دارد كه اگر انسان این رادیوها را نگاه كند، این به طور واضح مشاهده می‏شود.»

نباید به خاطر یك عملكردى در یك گوشه‌اى، مسئولین نظام را در چشم مردم بی‏اعتبار كرد

رهبر انقلاب به موضع امام در خصوص كارگزاران نظام اشاره كردند و افزودند:«بنده هم از همه‌ دولتها به این حیث، دفاع كردم، باز هم دفاع میكنم.» ایشان تأكید كردند:«نباید به خاطر یك عملكردى در یك گوشه‌اى، مسئولین نظام را اعم از قوه‌ مجریه یا قوه‌ مقننه یا قوه‌ قضائیه، در چشم مردم بى‌اعتبار كرد. چون مردم اگر چنانچه احساس كردند كه این دستگاه‌هاى عظیم نمی‏توانند مورد اعتماد قرار بگیرند، امید مردم از بین خواهد رفت. فكر این را باید بكنند.»

این چیزهایی كه می‏گویید، خلاف حق است

بیانات رهبر انقلاب خیلی مهم و كلیدی بود. ایشان برای اینكه برخی گمان نكنند رهبری صرفا مصلحت‏سنجی می‏كنند و بعد بگویند امام كمتر مصلحت‏اندیشی می‏كرد، به صراحت فرمودند:«انصافاً خلاف حق هم هست؛ یعنى این چیزهائى كه گاهى اوقات گفته میشود، خلاف حق است. خب ما داریم مى‌بینیم اوضاع و احوال را و از بطون كار آشنا هستیم؛ خیلى تلاش دارد می‏شود؛ تلاش مؤمنانه و مخلصانه؛ انسان این را مشاهده میكند. پیشرفتهائى هم كه مشاهده میشود - هى گفته میشود پیشرفتهاى كشور، پیشرفتهاى كشور - اینها همین طور با نشستن كنج خانه و بیكارى مسئولین كه به دست نمى‌آید؛ با تلاش مسئولین اینها به دست مى‌آید. تلاش دارد میشود؛ انصافاً تلاش می‏شود. دشمن می‏خواهد این حالت را از بین ببرد.»

ایشان با اشاره به خواست دشمن افزودند:«دشمن می‏خواهد این حالت اعتماد مردم به مسئولین نظام را سست كند تا مردم احساس كنند نمی‏شود به دولتشان اعتماد كنند؛ به قوه‌ قضائیه‌شان، به مجلس‌شان نمی‏شود اعتماد بكنند؛ این‏ها را در چشم مردم خراب كنند. این خطاست. این یك قلم كار دشمن است كه این را باید فهمید.» رهبر انقلاب كسانی كه در این راستا عمل می‏كنند را تكمیل كننده پازل دشمن دانستند. ایشان فرمودند:«نباید با دشمن همصدا شد، نباید جدول دشمن را پر كرد، پازل دشمن را تكمیل كرد، صداى دشمن را در داخل بازتاب داد؛ اینها را باید مراقبت كرد.»

سكه رایج شدن روش امام و راه انقلاب مسئله اصلی است

مقام معظم رهبری به مسائلی كه مهم و اصلی می‏دانند اشاره كردند. ایشان رأی با اهمیت و تأثیرگذار مردم در انتخابات 88 به شعارهای انقلاب و شعارهای اسلامی را مورد توجه قرار دادند و این همه را نشانه بیداری مردم دانستند. ایشان درخصوص موفقیت ملت فرمودند:«شعارهاى انقلاب، امروز زنده است. حرف‏هاى امام، امروز حرف‏هاى رائج است؛ سكه‌ رائج است. كسانى كه می‏خواهند در بین مردم سرى بلند كنند، حرف‎هاى امام را تكرار می‏كنند؛ خودشان را مستند به امام نشان می‏دهند. یك روز خلاف این بود؛ یك روزى كه چندان دور نیست از ما، كسانى بودند كه تظاهر می‏كردند به مخالفت با امام؛ رفتند گفتند انقلاب دفن شد! صریحاً اعلام كردند. عده‌اى گفتند كه بایستى مردم را از خدا جدا كرد! اینها را صریح پشت بلندگو آن روز می‏گفتند. امروز جرأت نمی‏كنند اینها را بگویند. امروز آن كسانى كه با مردم می‏توانند حرف بزنند، تریبون دارند - یا از هر وسیله‌اى استفاده می‏كنند - دم از امام و دم از انقلاب و دم از شعارهاى امام می‏زنند؛ حالا با شیوه‌هاى خاص. این خیلى مهم است. این نشان‌دهنده‌ این است كه سكه‌ى رائج در كشور و روش مقبول، روش امام است و راه انقلاب است. این خیلى چیز بزرگى است.»

مسائل فرعی نباید ملاك موافقت و مخالفت قرار گیرد

رهبر انقلاب در ادامه باز هم توصیه كردند متوجه مسائل اصلی باشید و این قدر مسائل فرعی و جدال‏های بی‏حاصل را بزرگ نكنید. ایشان فرمودند:«مسائل اصلى را باید شناخت و مسائل فرعى را اصلى نكرد؛ نه اینكه مطرح نكرد؛ نه، مسائل فرعى هم باید طرح شود؛ همه‌ جزئیات باید طرح شود؛ اما اصلى نشود و ملاك مخالفت و موافقت قرار نگیرد. ملاك موافقت و مخالفت، صراط مستقیم حق است، اسلام است، تشرع است، تدین است، پایبندى به مبانى انقلاب است، پایبندى به آرزوهاى امام و اهدافى است كه امام ترسیم كردند؛ مقابله‌ با مستكبرین است، بدبین بودن به مستكبرین است. یعنى بدانیم كه دشمن ما كیست. اینجور نباشد كه ما با رفیق و برادر خودمان كه مثلاً اینجا نشسته، بنا كنیم مخالفت، اما دلمان با آن مستكبر، با آن بى‌حیاى مخالف همراه باشد، از او كمك بخواهیم، به او اعتماد كنیم؛ اینجورى نباشد.»(بیانات در دیدار اعضای خبرگان 25/6/89)

رهبر انقلاب در واقع باز هم اینجا ملاك‏هایی كه متأسفانه برای مخالفت‏ها و موافقت‏ها رایج شده است را غیر اصولی می‏دانند و معتقدند مسائل دیگری را باید معیار مرزبندی‏ها قرار داد. یكی از مشكلات فضای سیاسی كشور مشخص نبودن عمق تئوریك و مبنای واقعی مرزبندی‏ها و صف‏بندی‏هاست. اینكه واقعا گروه‏های مختلفی كه روز و شب به هم می‏تازند، دعوایشان از كجا آغاز می‏شود؟ در كدام اصل مبنایی اختلاف نظر دارند؟ وجه افتراق و اشتراك تئوریك آنها كجاست؟ و...

برخی از روی جهالت و غفلت دم از تفرق می‏زنند

جالب اینكه رهبر انقلاب سال قبل از این هم در دیدار اعضای مجلس خبرگان همین مسائل را مورد توجه قرار دادند. ایشان فرمودند:»«یكى از خطوط كارى اصلى دشمن، همین مسئله‌‌ى تفرقه است.» رهبر انقلاب با اشاره به حضور گسترده مردم در راهپیمایی‏ها و مناسبت‏های مختلف فرمودند:«اینها همه نشانه‌‌ وحدت است؛ نشانه‌‌ همدلى مردم است؛ نشانه‌‌ى این است كه یك مركز مشتركى وجود دارد كه مردم على‌‌رغم اختلافات جزئى و فرعى‌‌اى كه با هم دارند، در گرایش و انتماء به این اصل، متفق‌‌اند؛ دلشان متوجه این مركز است؛ كه این مركز هم دین است، اصول اسلامى است، ارزشهاى والاست، دین خداست. این، خیلى چیز مهمى است»

ایشان باز هم باب گلایه‏ها را گشودند و فرمودند:«خوب، همه باید در مقابل این وحدت سر فرود بیاورند، وقتى این وحدت را مى‌‌بینند. مى‌‌بینیم كه متأسفانه بعكس، بعضى دم از تفرّق میزنند، از روى جهالت، غفلت؛ واقعاً محمول بر غفلت است این چیزها، بیش از آنچه كه بر چیزهاى دیگرى انسان بخواهد اینها را حمل كند.»

در جنگ احد هم مسلمانان از خودشان ضربه خوردند

ایشان خط دشمن را خط ایجاد تفرقه دانستند و از تلاش دشمن برای منصرف كردن ذهن مردم از دشمنی دشمن سخن گفتند. رهبر انقلاب فرمودند:«مسئله‌‌ى بعدی - این خط دیگرى است كه به نظر ما دشمن بر روى او هم دارد سرمایه‌‌گذارى می‏كند - منصرف كردن ذهن مردم از دشمنىِ دشمن است.»

اشاره رهبر انقلاب به جنگ احد نیز كاملا معنادار بود. ایشان ادامه دادند:«ما هرگز منكر نیستیم كه در نارسائى‌‌هاى گوناگون و مشكلات فراوانى كه بر سر راه جامعه و افراد پیش مى‌‌آید، تقصیرهاى شخصى و تقصیرهاى اجتماعى، از درون وجود دارد؛ در این هیچ تردیدى نیست؛ كسى این را منكر نیست. "ما أصابك من حسنة فمن اللَّه و ما أصابك من سیئة فمن نفسك"؛ اینكه معلوم است؛ دشمن هم اگر ضربه‌‌اى به ما زد و این ضربه كارى شد، این هم «من نفسك» است؛ در این شكى نیست. در جنگ احد هم كه دشمن حمله كرد و ضربه زد، در حقیقت مسلمانها از خودشان ضربه خوردند؛ در این كه بحثى نیست؛ منتها نكته این است كه اگر انسان بخواهد ضربه نخورد، باید نقش دشمن را ببیند.»

رهبر انقلاب افزودند:«یكى از لوازم توجه و ملاحظه براى ضربه نخوردن، دیدن دشمنى است كه می‏خواهد به ما ضربه بزند؛ از این ما را نباید غافل كنند. خط اغفالِ به خصوص خواص و نخبگان از تأثیر دشمن، یكى از خطوط القائى و تبلیغاتى دشمن است. حالا طرق مختلفى البته براى این كار دارند. تا كسى بگوید دشمن، می‏گویند: آقا شما همه‌‌اش به گردن دشمن مى‌‌اندازید! خوب، هست دشمن؛ چرا نمى‌‌بینیم دشمن را؟ چرا نمى‌‌بینیم شعف عظیمى كه دشمن پیدا می‏كند از آنچه كه اینجا از اختلاف ما، از حوادث گوناگون، از بلواى بعد از انتخابات به وجود مى‌‌آید؟»(بیانات در دیدار اعضای مجلس خبرگان 2/7/88)
فهرست وبلاگ

پیوندهای روزانه

طبقه بندی

آرشیو

نویسندگان

پیوندها

صفحات جانبی

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

ساخت کد موزیک آنلاین

جستجو

آخرین پستها

free counters
کد صلوات شمار برای وبلاگ

اَبر برچسبها

'>