تبلیغات
غریبانه - نظر علامه طباطبایی در مورد آثار دکتر شریعتی + دستخط
غریبانه

بیایید تا نگذاریم تاریخ دوباره غریبی علی (ع) را تکرار کند.

نظر علامه طباطبایی در مورد آثار دکتر شریعتی + دستخط

جمعه 26 آبان 1391

 

این‎جانب نوشته‎های دکتر شریعتی را هرگز تصدیق نکرده و چنین سخنی به احدی نگفته‎ام و نوع مطالب ایشان اشتباه و طبق مدارک دینی اسلامی غیرقابل‎قبول می‎باشد.

به گزارش مشرق، اوراقی که از دوران‌های گذشته به جای مانده است تبدیل به اسنادی شده است که در حال حاضر مستنداتی است که پژوهشگران بر اساس آنها پیرامون اتفاقات و یا مواضع افراد و شخصیت‌های مختلف اظهار نظر می‌نمایند.

مناقشه میان آنهایی که خود را حامی و پیرو دکتر علی شریعتی دانسته، با آنهایی که در سپهر فکری دیگری زیست داشته و خلاف باورهای وی میپنداشتند، حکایتی بس طولانی دارد که به نظر میرسد آتش آن هرگز فروکش نکند. برخی وی را یگانه تئوریسین انقلاب اسلامی دانسته که محرک اقشار مختلف مردم بوده است. چنین باوری که اغراق را حتی به نوع مرگ ایشان تسری داده و موجب شده تا هرگز پرده از واقعیت آن کنار نرود، معکوسی هم داشت؛ آنجایی که یکباره وی را تکفیر کردند و نقش شریعتی را منکر شدند. در تاریخ معاصر، البته بودند اندیشهورزانی که راه تعدیل و میانه در پیش گرفتند و دکتر شریعتی را نه به عرش بردند و نه بر فرش زدند.
در این بین و در آن دوران، نظر اندیشمندانی چون علامه طباطبایی از اهمیت وافری برخوردار بوده است، چراکه بسیاری از طلبگان و دانشجویان حکمت و معرفت اسلامی، نظر وی را در این وادی فصلالخطاب میدانستند. در چنین اوضاعی بود که شایبهای تأیید نظرات دکتر شریعتی از سوی وی در محافل علمی دهان به دهان شد که موجب نگرانی برخی آگاهان شد؛ اما واکنش آن مرحوم موجب شد تا تمام بحثها پایان بگیرد.
علامه طباطبایی بر این باور بود که آثار دکتر شریعتی صرفنظر از ارزشی که داشته و دارد، با اشکالاتی اساسی مواجه است. در حقیقت، ایشان نیز ضعف اندیشههای شریعتی را در اسلامشناسی آن میداند که موجب میشود تا نگاهی مارکسیستی و چپ را در غالب سخنان و نوشتارهای وی بیابیم.

آنچه پیش روی شماست سندی است که موبوط به دوران طاغوت می‌باشد و پیرامون نظر خواهی از علامه سید محمد حسین طباطبایی در مورد نوشته‌های دکتر علی شریعتی است.


***


پنج برگ فتوکپی نظرخواهی و پاسخ آقایان حاج سید کاظم شریعتمداری، حاج سیدعلی علامهخانی اصفهانی، حاج سید محمدحسین طباطبایی و جعفر صبوری درباره مطالعه کتابهای علی شریعتی که در کاشان به دست آمده به پیوست ایفاد میگردد.

ارزیابی: خبر صحت دارد.
گیرندگان: دفتر ویژه اطلاعات.

حضرت آیتالله علامه حاج سید محمدحسین طباطبایی(دام ظله)
با تقدیم سلام مفتخراً و محترماً به عرض آنحضرت میرساند. اخیرا در تهران شایع کردهاند نعوذ با... حضرتعالی نوشتههای علی شریعتی را تأیید کرده و فرمودهاید کوچکترین ایرادی در آن دیده نمیشود. استدعا دارم بذل توجهی فرموده برای روشن شدن حقایق و نجات عدهای از ضلالت نوشتهای مرقوم بفرمایید.
حاج حسین...


بسمه تعالی
اینجانب نوشتههای دکتر شریعتی را هرگز تصدیق نکرده و چنین سخنی به احدی نگفتهام و نوع مطالب ایشان اشتباه و طبق مدارک دینی اسلامی غیرقابلقبول میباشد.
فهرست وبلاگ

پیوندهای روزانه

طبقه بندی

آرشیو

نویسندگان

پیوندها

صفحات جانبی

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

ساخت کد موزیک آنلاین

جستجو

آخرین پستها

free counters
کد صلوات شمار برای وبلاگ

اَبر برچسبها

'>